• ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

          • Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole był RECYKLING. W związku z tym poszczególne klasy wykonały plakaty, na których uczniowie zamieścili informacje dotyczące segregacji odpadów i ich powtórnego wykorzystania. Wyselekcjonowane odpady są wartościowymi surowcami wtórnymi, którym można dać ,,drugie życie’’. Działania te zmniejszają ich ilość, są dobre dla nas i dla środowiska.

            Z kolei uczniowie z klasy 8b przygotowali happening. Odwiedzili każdą z klas skandując hasła ekologiczne. Poinformowali również wszystkich o celu obchodów Dnia Ziemi i zachęcili do podejmowania przykładowych działań na rzecz ochrony środowiska.

             

            Z tej okazji został również zorganizowany wewnątrzszkolny konkurs plastyczny „DRUGIE ŻYCIE GAZETY’’.

             

            Wyniki konkursu:   

             

            I miejsce - Dominik Blaszak z klasy 4b 

             

             

             

             

            II miejsce - Marlena Pindel z klasy 1a

                              Martyna Ponc z klasy 4b

             

             

             

            III miejsce - Gabriel Kroczek z klasy 3b

             

                              

            Aleksandra Pindel z klasy 4b

             

             

            Wyróżnienie - Kinga Przybylska z klasy 7a

             

             

            /Lucyna Skrudlik-Augustyniak/

             

          • WARSZTATY PLASTYCZNE KLASY 3A I 1B

          • Dnia 29.04.2022 klasa 3a i 1b wzięły udział w warsztatach z rękodzieła pt. “Szmaciana laleczka”. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach innowacji pedagogicznej “Ze sztuką na Ty – jak zostać młodym artystą”, prowadził je nauczyciel plastyki p. Jarosław Kuś.

            Uczniowie zapoznali się ze sposobem wykonania lalki bez umiejętności szycia, poznali kolejne etapy pracy. Następnie, po krótkim instruktażu, zaczęli tworzyć własnoręcznie materiałowe dzieła. Samodzielnie dobierali materiały, wiązali, ozdabiali swoje prace. Lalki, które powstały, były wyjątkowe. Każda z nich miała indywidualny i niepowtarzalny charakter.

            Zajęcia rozwijały wyobraźnię i zdolności twórcze dzieci. Pokazały, że przy odrobinie wysiłku i dobrej zabawie można stworzyć piękne szmaciane zabawki.

            Uczniowie oraz wychowawczynie klasy 3a i 1b  bardzo dziękują p. Jarosławowi Kusiowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć i poświęcony czas. Warsztaty bardzo podobały się dzieciom, które brały w nich udział z dużym zaangażowaniem.

             

            /Angelika Kopeć, Joanna Szendzielarz-Ochman/

          • KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY

          • 27 kwietnia 2022 r. 3-osobowa drużyna: Martyna Kopeć z klasy 5a, Emilia Falewska i Kajetan Kołoczek z klasy 5b pod opieką p. Lucyny Skrudlik-Augustyniak reprezentowała naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie „Edukacja przyrodniczo-ekologiczna w teorii i w praktyce” w Szkole Podstawowej nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej.

            Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z Bielska-Białej oraz powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego.

            Polegał na rozwiązaniu zadań problemowych wymagających twórczego i krytycznego myślenia. 

            Nasza drużyna zajęła I miejsce w kategorii ,,Miłośnicy Parków Narodowych”.

             

                                                                         /Lucyna Skrudlik-Augustyniak/

          • 📚📖 UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ 📙📚😊

          • 27 kwietnia uczniowie klasy 1A i 1B udali się na wycieczkę autokarową do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Celem wycieczki było poznanie gmachu nowoczesnej biblioteki.

             

            Dzieci zwiedziły placówkę, dowiedziały się od pań bibliotekarek, co trzeba zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jakie są działy w bibliotece. Najbardziej zachwyciły się działem audiowizualnym i oczywiście dziecięcym. Uczniowie zostali również zapoznani z działaniem książkomatu i wrzutni.

            Spotkanie w placówce przybliżyło uczniom literaturę dziecięcą oraz jej autorów. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach czytelniczo-plastycznych połączonych z quizem i zabawami ruchowymi. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkowe gadżety: zakładkę do książki, długopis i opaskę odblaskową. 

            Uwieńczeniem wycieczki było przejście do lodziarni „Dos Locos”, połączone z degustacją lodów. 

            Dzieci wracały do szkoły z radością i uśmiechem na twarzach, pełne wrażeń i nowych doświadczeń. 

            Wychowawczynie bardzo dziękują pani Joannie Wrońskiej, mamusi naszej uczennicy Alicji, za pomoc w zorganizowaniu zwiedzania biblioteki i warsztatów. 😊

             

            /tekst: Ewa Janusz

            zdjęcia: Ewa Janusz, Joanna Szendzielarz-Ochman/

          • ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

          • 29 maja 2022 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości mieliśmy wspaniałą okazję , aby uzmysłowić sobie znaczenie słów: Wolność, Honor, Ojczyzna. Uczniowie klasy 5a zaprezentowali najważniejsze wydarzenia i postacie związane z uchwaleniem pierwszej europejskiej konstytucji w roku 1791.

            Konstytucja 3 Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki. Była efektem pracy stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

            Na koniec uroczystości uczennice i uczniowie z klasy 5b zaprezentowali taniec ludowy: trojak. Pokaz był rezultatem pracy w projekcie „Cztery pory roku ręką czynione. Ludzie z pasją", pod kierunkiem p. Joanny Polczyk oraz p. Marzeny Lasek (w ramach programu edukacyjnego „Liga Naukowa z Lotosem - Zdolni z Czechowic- Dziedzic. Gminy z zapałem”).

             

            tekst: Monika Ryrych

            zdjęcia i filmy: Magdalena Dzikowska

            ZOBACZ FILMY:     PIOSENKA "KOCHAM WOLNOŚĆ" (CHŁOPCY Z PLACU BRONI)

                                         TANIEC "TROJAK"

          • 🎤🎶BRAWA DLA NASZEJ ZDOLNEJ WOKALISTKI!!! 🎵👏

          • Miło nam poinformować, że uczennica klasy 1a Marlena Pindel zdobyła I miejsce w Gminnym Międzyszkolnym Konkursie Piosenki pt. „Zawsze jest pogoda” organizowanym przez Zespół Szkół w Bronowie.

            Celem konkursu było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych oraz rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i muzyki.


            29 kwietnia Pani Dyrektor wręczyła Marlenie nagrody i pamiątkowy dyplom i osobiście pogratulowała sukcesu.
             

            Marlenka to niezwykle utalentowana uczennica o wszechstronnych zainteresowaniach. Jej śpiew wywołuje uśmiech na twarzy, ale też wzrusza i skłania do refleksji. 

            Jesteśmy ogromnie dumni!!! 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 😊

             

            /Ewa Janusz/

             

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym konkursie literacko–fotograficznym pt. „Okładki, jak żywe” organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bronowie.

             

            Celem tego przedsięwzięcia było promowanie czytania książek wśród uczniów oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.

             

            Najmłodsi uczniowie naszej szkoły odnieśli w tym konkursie duże sukcesy: Michał Michalik (klasa 1b) zajął II miejsce, a Aleksander Szczotka (klasa 1a) wyróżnienie.

             

             



            Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do aktywnego udziału w kolejnych konkursach.


            /Joanna Szendzielarz-Ochman, Ewa Janusz/




          • "PACZKA DLA UKRAINY"

          • Uczniowie klasy 7a i 7b zaangażowali się w akcję „Paczka dla Ukrainy”. Wspólnymi siłami przygotowali i zapakowali paczki, które za pośrednictwem naszej parafii zostaną przekazane dalej i pojadą na Ukrainę.

            /Magdalena Szwed/

          • WYCIECZKA DO RESTAURACJI "KREDENSIK"

          • Dnia 26.04.2022r. klasa 3a wybrała się do restauracji „Kredensik” w Zabrzegu na zajęcia kulinarne.

            Celem wyjścia było:
            - zapoznanie się ze sposobem przyrządzania pizzy, samodzielne jej wykonanie;
            - zwiedzanie obiektu;|
            - uwrażliwienie na kulturalne zachowanie się w restauracji;

            - zapoznanie z pracą pizzermana;

             

            Najpierw uczniowie zwiedzili restaurację, w tym kuchnię. Następnie pani  prowadząca przedstawiła krótką historię pizzy oraz zapoznała dzieci z etapami przyrządzania tego popularnego włoskiego dania.  Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich dań. Uczniowie wyrabiali ciasto, wybierali dodatki i komponowali pizzę według własnego smaku.

            Dzieci bardzo poważnie potraktowały zadanie i w wielkim skupieniu zajęły się pracą. Kiedy pizze  piekły się uczniowie mieli czas na przypomnienie zasad właściwego zachowania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Po upieczeniu nastąpiła degustacja dań. Wszystkie wypieki wyszły doskonałe i smaczne. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.

            Uczniowie klasy 3a i wychowawczyni dziękują bardzo pani Jadwidze Zolich za zaproszenie do restauracji, wielką gościnność i oraz świetną atmosferę.

             

            tekst: Angelika Kopeć

            zdjęcia: Małgorzata Mola

          • 🦮🐈ZBIÓRKA Z POTRZEBY SERCA🐕‍🦺 ❤️

          • Uczniowie klasy 3b: Nina, Kordian i Patryk biorą udział w programie edukacyjnym Liga Naukowa z Lotosem - Zdolni z Czechowic - Dziedzic Gminy z zapałem” pt. „Zwierząt prawa, nasza sprawa!”.

            W poniedziałek 11 kwietnia, wraz z opiekunami, wzięli udział w wyjeździe do Miejskiego Schroniska „Reksio” w Bielsku - Białej. Zasmuciła nas liczba przebywających tam opuszczonych, porzuconych, często schorowanych zwierząt. Chcemy pomóc.

             

            Potrzeby schroniska są ogromne. Brakuje przede wszystkim mokrej karmy dla kotów i psów, w tym tej specjalistycznej, typu Royal Canin Veterinary Diet Convalescence, którą podaje się chorym zwierzętom. Zwracamy się więc do wszystkich ludzi dobrego serca, którzy mogą i chcą pomóc.

            Prosimy Was o zakup mokrej karmy, najlepiej w puszkach w sklepach zoologicznych lub weterynaryjnych (WAŻNE - nie marketowej) i dostarczenie jej do szkoły w dniach: 12 - 25 kwietnia. Wszystkie dary zostaną przewiezione i przekazane podopiecznym schroniska „Reksio” w Bielsku-Białej”.

             

            Nina, Patryk, Kordian

            wraz z opiekunami projektu Ewą Janusz i Aleksandrą Greczką

             

          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

          • Najserdeczniejsze życzenia zdrowych,
            radosnych i spokojnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
            wielu wspaniałych chwil spędzonych 
            w gronie rodziny i bliskich.

            Niech ten szczególny świąteczny czas
            przyniesie wyciszenie i wytchnienie
            od codziennych trosk,
            a radosne Alleluja będzie ostoją miłości, pokoju
            i niezłomnej wiary
            w dobro drugiego człowieka.

             

            Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie
            Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie

          • WIELKANOCNY ZAJĄCZEK w klasie 1A

          • Już od początku kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły odczuwali atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje wielkanocne, ozdabiały pisanki, robiły baranki. W sali lekcyjnej zrobiło się wiosennie i kolorowo.

            13 kwietnia uczniowie udali się wraz z wychowawczynią na plac zabaw, gdzie odbyło się poszukiwanie słodyczy pozostawionych dla nich przez zajączka. Dzieci ucieszyły się również na widok marchewkowego ciasta, upieczonego dla nich z okazji świąt. A to wszystko dzięki Rodzicom uczniów, którzy zadbali, aby ostatni dzień przed przerwą świąteczną był wesoły i niezapomniany.

            WESOŁYCH ŚWIĄT!

             

            /Ewa Janusz/

          • "BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE" - wyniki konkursu

          •  

            16 marca 2022 roku 10 uczniów z klas 1-3 wzięło udział w konkursie szkolnym „Bądź bezpieczny”. Konkurs polegał na wykonaniu zadań pisemnych, testowych oraz rysunkowych, odpowiednich do każdej kategorii wiekowej. Celem przedsięwzięcia było:

            - Wdrożenie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa;
            - Wyrabianie nawyków stosowania się do przepisów ruchu drogowego;
            - Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych;
            - Utrwalenie i usystematyzowanie podstawowych zagadnień z zakresu edukacji komunikacyjnej;
            - Wyrabianie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu;
            - Poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych.

            Komisja konkursowa oceniając wykonanie poszczególnych zadań wyłoniła następujących zwycięzców:

            Laureaci:                  

            I miejsce w klasach trzecich: Karolina Szwed /kl.3a/

            I miejsce w klasach drugich: Cezary Zygma /kl.2/

            I miejsce w klasach pierwszych:  Lilianna Budny /kl. 1b/, Alicja Wrońska /kl.1a/

            Zwycięzcom składamy wyrazy uznania i gratulujemy!

            Organizatorki konkursu serdecznie dziękują za ufundowanie pięknych nagród: Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr  2 w Ligocie i Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej.

             

            /Angelika Kopeć, Joanna Szendzielarz - Ochman/

             

             

          • "ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO"

          •  

            Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

             

            4 kwietnia w naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu pod hasłem „Zapal się na niebiesko”. Celem tego wyjątkowego dnia było uwrażliwienie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy.

             

            Wychowawcy klas podczas godzin wychowawczych próbowali wyjaśnić uczniom czym jest autyzm, co oznacza, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc, jak być empatycznym.

            Ten dzień był również okazją do tego, aby integrować grupę, pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem! Lekcje odbyły się pod hasłem: „Autyzm u dziecka – 8 rzeczy, które dzieci powinny wiedzieć o autyzmie”.          

            W tym dniu również na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych dominował kolor niebieski. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie. I dlatego uczniowie ubrani na niebiesko wyrazili swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem.

            Ale to nie wszystko -  klasy 4–8 z okazji obchodzonego święta przygotowały piękne gazetki na omawiany temat.

            Zapamiętaj !!!!

            Poznanie potrzeb rówieśników dotkniętych autyzmem, ich odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka to wartości ponadczasowe .

             

            Pedagog szkolny i opiekun SU: Monika Fuchs, Joanna Polczyk

             

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA – kreatywność uczniów nie zna granic!!

          • 1 kwietnia w dniu „żartów i dowcipów” Samorząd Uczniowski rzucił wyzwanie uczniom kl. 4–8. Ogłosił ten dzień „Dniem bez plecaka”- i absolutnie nie był to żart 🙂!!!

            Brać uczniowska odpowiedziała na wyzwanie, jej pomysłowość w tym dniu przerosła oczekiwania organizatorów. Niezbędne zeszyty, podręczniki oraz przybory szkolne zostały przyniesione do szkoły w walizkach, wózkach dla lalek, koszach wszelkiego rodzaju, pojemnikach na ciasta, transporterach dla zwierząt itp.

            A zresztą zobaczcie sami 🙂

             

            Tak, to był super pomysł i dzień, w którym było dużo zabawy i uśmiechu 🙂

             

            Opiekun SU: Joanna Polczyk

          • 🐥🐇🐏OZDOBY WIELKANOCNE 🐣🐰🐏

          •  

             

            Przed nami czas radosnych Świąt Wielkanocnych.

            Uczniowie klas 5-tych na lekcjach techniki wykonali ozdoby wielkanocne z pomponów z włóczki.

            Trud i zaangażowanie bardzo się opłacił. Powstały przepiękne kurczątka, zajączki i baranki.

            Efekty oceńcie sami 😊

             

            ZOBACZ ZDJĘCIA

             

            /Ewa Janusz/

             

             

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • 21 marca 2022 roku opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz organizatorzy akcji „Pola Nadziei” zorganizowali dla klas 1–8 „Pierwszy Dzień Wiosny”.

            W tym wyjątkowym dniu uczniowie mieli przybyć do szkoły w żółtych, niebieskich i zielonych strojach, kapeluszach z elementami kwiatów, a wszystko po to, by przywołać wiosnę, słońce, radość i nadzieję.

            Drugim zadaniem było wykonanie żonkila (technika dowolna). Kwiat ten jest nie tylko symbolem akcji „Pola Nadziei”, ale również zwiastunem nadchodzącej wiosny. Uczniowie z obu zadań wywiązali się znakomicie 🙂

            Przeprowadzona również została akcja „Krówka za złotówkę”. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wykazali się empatią, otworzyli swoje serca na potrzebujących.

            Dzięki zorganizowanej akcji udało się zebrać 450 złotych. Pieniądze zostaną przekazane Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku – Białej.

            Dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu 🙂


            Organizatorzy: Joanna Polczyk, Marzena Lasek, Marek Polok



            A oto kwitnące przed szkołą żonkile, które jesienią zasadzili nasi uczniowie.

        • PRO-LEARN
          • PRO-LEARN

          • Projekt międzynarodowy

             

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu, którego głównym celem jest wspieranie procesu uczenia się i zdolności poznawczych dzieci poprzez holistyczne podejście oraz innowacyjne metody.

            Projekt PRO-LEARN jest zgodny z priorytetami Europy 2020 w zakresie edukacji i szkolenia młodzieży i zapobiegania zjawisku przedwczesnego kończenia nauki w kontekście globalizacji i integracji rynku pracy.

             

        • TABLETOWY RODZIC
          • TABLETOWY RODZIC

          • Homo tabletis

             

            Nie bądź tabletowym rodzicem!

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  przygotowanego w ramach kampanii społecznej "Mama, tata, tablet". Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony.

             

        • "NAWIGACJA W KAŻDĄ POGODĘ"
          • "NAWIGACJA W KAŻDĄ POGODĘ"

          • Szkolna inicjatywa profilaktyczna

             

            Nasza szkoła przystąpiła do szkolnej inicjatywy profilaktycznej „Nawigacja w każdą pogodę”Jest to program opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy.