• ANDRZEJKI KLAS 1-3

          • Z okazji andrzejek uczennice należące do Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów wróżby i niespodzianki andrzejkowe. W tym roku odbyły się one 25 listopada i większość klas bawiła się w sali gimnastycznej.

            Dziewczęta z SU przebrane w stroje wróżek, cyganek przygotowały ciekawe zabawy andrzejkowe. W tym dniu w pięknych bajkowo - czarodziejskich strojach zaprezentowali się młodsi uczniowie. Wróżby, które przepowiadały przyszłość, przeplatane były wspólnymi zabawami i tańcami. Każda zabawa przyjęta była z radosnym uśmiechem, a dzieci chętnie w niej uczestniczyły i znakomicie się bawiły.

            Po wspólnej zabawie uczestnicy rozeszli się do sal lekcyjnych, gdzie czekała dla nich kolejna niespodzianka - poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Mamy nadzieję, ze czas spędzony z dziewczętami z SU przypadł w tym roku maluchom do gustu. A co będzie za rok? Zobaczymy :)

            Opiekun SU, p. Joanna Polczyk serdecznie dziękuje uczennicom, które całym sercem zaangażowały się w przygotowanie imprezy andrzejkowej dla dzieci. Były to: J.Truss, P. Zbijowska, J. Balcarek (kl.8a), N. Karut, J. Januła, Z. Dudek, W. Zarzyna, K. Miklar, M. Jaworska (kl.8b) oraz ich młodsze koleżanki z klasy 5a: N. Jarek, J. Grygierczyk, A. Pindel i 5b: J. Moryto, M. Ponc, G. Maślanka.

            Dziękuję, stanęłyście na wysokości zadania :)

             

            Joanna Polczyk

          • DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

          • Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenia. To magiczny wieczór i wspaniała okazja do wspólnej zabawy.Z tej właśnie okazji 21 listopada, po długiej przerwie spowodowanej pandemią, w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Na dyskotece andrzejkowej oczywiście nie zabrakło również wspólnych zabaw przygotowanych przez DJ – a Dominika Hałasa z klasy 8b, który w tej roli okazał się znakomity!!!.

            Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka. Wszyscy znakomicie się bawili, humory dopisywały. Był to czas spędzony w miłej i wesołej atmosferze.

            Opiekunowie SU serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację andrzejek, zwłaszcza wspaniałym wychowawcom, dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas zabawy.

             

            Joanna Polczyk, Renata Kopeć

          • MIĘDZYSZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE W PIŁCE RĘCZNEJ

          • 24.11.2022 w Szkole Podstawowej nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach rozegrane zostały Międzyszkolne Igrzyska Sportowe Młodzieży w piłce ręcznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: K. Błachut, A. Boczek, K. Gacek, F. Hoffmann, J. Kinio, D. Kumięga, A. Maślanka, K. Sobota, K. Wierzba, M. Zbijowski (kl.8a) oraz J. Glos i Sz. Szwajka ( kl.8b).

            W wyniku losowania w naszej grupie rywalizowaliśmy z następującymi szkołami: SP nr 3 (wygrana 5:2), SP 2 (niestety mecz przegrany 7:4), SP Bronów(ta porażka boli najbardziej, bo w ostatnich 2 sekundach meczu tracimy bramkę 4:3). Kolejne zwycięstwo nad SP7 2:1 nie daje nam upragnionego awansu do ścisłego finału. Chwila nieuwagi w meczu z Bronowem przekreśliła marzenia gry o medale. A w piłkę ręczną uczniowie reprezentujący naszą szkołę grać potrafią, udowodnili to w tamtym roku zajmując 3 miejsce w gminie!!!

            Szkoda, ale przed chłopakami jeszcze zawody w koszykówkę i piłkę siatkową. Jako zespół nie składamy broni i walczyć będziemy o jak najwyższe wyniki dla siebie i dla szkoły

          • GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • W dniu 11.11.2022 Samorząd Uczniowski SP nr 2 w Ligocie w składzie: Julia Truss, Natalia Karut, Julia Januła wraz z p. Dyrektor Adrianną Czylok oraz opiekunem SU - p. Joanną Polczyk oraz przedstawicielem Rady Rodziców, p. Sandrą Truss wzięły udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach. Uczennice wraz z p. Dyrektor złożyły kwiaty pod pomnikiem Wolności.

          • PODSUMOWANIE AKCJI "PODARUJ LEKTURĘ BIBLIOTECE"

          • Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji "Podaruj lekturę bibliotece". Niektóre z podarowanych książek zostały od razu wypożyczone :)

            Nasz księgozbiór wzbogacił się łącznie o 53 egzemplarze lektur o wartości ponad 860 zł. DZIĘKUJEMY!

            Małgorzata Mola

          • "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

          • Nasza szkoła już po raz trzeci przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

            Celem kampanii, prowadzonej przez Instytut Książki, jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej.

            25 listopada br. uczniów klasy I odwiedził nauczyciel bibliotekarz, pani Małgorzata Mola. Pierwszoklasiści wzięli udział w zabawie, podczas której mogli samodzielnie układać wyrazy z „zaczarowanych” literek. Podziwiali ich fascynujące kształty, odkrywali historie zawarte w obrazach.  

            W drugiej części zajęć klasa udała się do biblioteki, gdzie wysłuchała wiersza Tadeusza Kubiaka pt. Ja jestem książka. Dzieci opowiadały, czy lubią czytać/oglądać książki, czy w domu czytają im dorośli.

            Ja jestem książka, Twój przyjaciel szczery.
            Na moich kartach rysunki, litery.
            Na tych rysunkach ptaki, pola, rzeki,
            kwiaty przed domem i księżyc daleki.
            Ja jestem książka, Twój przyjaciel mądry.
            Ja cię poprowadzę przez morza i lądy.
            Wędruje z Tobą w świat znad brzegu Wisły.
            Uczę Cię kochać Polskę, dom ojczysty.

            Następnie każdy pierwszoklasista otrzymał w prezencie książkę Pierwsze abecadło – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej.

            Do książki dołączona była broszura Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

            „Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.” – piszą organizatorzy kampanii.

            Życzymy uczniom pierwszej klasy wielu zachwytów i pięknych chwil w trakcie tej niezwykłej przygody 😊

            Zapraszamy do wysłuchania piosenki promującej kampanię w wykonaniu Mietka Szcześniaka, a także do odwiedzenia strony internetowej kampanii.

            Małgorzata Mola

        • "KRÓWKA ZA ZŁOTÓWKĘ"
          • "KRÓWKA ZA ZŁOTÓWKĘ"

          • Pola Nadziei to międzynarodowa akcja, która przypomina o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach, propagująca postawę otwartą na drugiego, cierpiącego człowieka.

            W dniach 6-9 grudnia w ramach akcji Pola Nadziei odbędzie się zbiórka funduszy na doposażenie i utrzymanie stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

             

            Organizator: Marzena Lasek, Joanna Polczyk, Marek Polok

          • ❤️PODSUMOWANIE AKCJI - „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”❤️🧑‍🎄🎅

          • 29 listopada pięknie zapakowane paczki dla dzieci mieszkających na Ukrainie zostały przewiezione do Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. 

            Jak co roku, społeczność naszej szkoły nie zawiodła. Darów było tak wiele, że ledwo zmieściły się do samochodu. Oprócz artykułów szkolnych i słodyczy, uczniowie naszej szkoły wykonali także prace plastyczne, kartki świąteczne oraz napisali listy i pozdrowienia.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej szlachetnej akcji. Wasze zaangażowanie, pomoc i wsparcie jest nieocenione. ❤️

             

            „Ile dasz dobrego z siebie, tyle Ci się zwróci. 

            Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie,

            ale na pewno wróci do Ciebie”

             

            Ewa Janusz

          • SZKOLNY KONKURS NA BOMBKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

          • Cele konkursu:

            1. Kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej.
            2. Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów.
            3. Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
            4. Promowanie młodych talentów artystycznych.

             

            Zasady uczestnictwa:

            1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-8.
            2. Każdy uczestnik konkursu wykonuje bombkę bożonarodzeniową w  formie przestrzennej.
            3. Praca powinna być samodzielna, niepowtarzalna i oryginalna.
            4. Pracę należy podpisać na osobnej kartce (najlepiej samoprzylepnej) i dołączyć do pracy.
            5.  Kryteria oceny:
            • poziom artystyczny wykonanej pracy,
            • oryginalność, pomysłowość, pracochłonność, estetyka wykonania,
            • stopień nawiązania do tradycji.
            1. Prace konkursowe należy oddać do szkoły do 16.12.2022 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 19.12.2022 r.
            2.  Zwycięskie prace zostaną nagrodzone, a ich zdjęcia umieszczone  na stronie internetowej szkoły.

             

            Koordynatorzy: Angelika Kopeć, Joanna Szendzielarz-Ochman

          • KONCERT "Z PIEŚNIĄ PRZEZ DZIEJE POLSKI"

          • Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska.

            Zaistniała sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. O takiej okoliczności marzyły wcześniejsze pokolenia, rozpoczynając kolejne nieudane zrywy narodowe. W chwili wybuchu I wojny światowej Polacy mogli jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne.

            Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali. Podjęli się dzieła budowy wolnej ojczyzny.

            Chcąc upamiętnić tych, dla których wolność i szacunek dla kraju ojców był i jest wartością nadrzędną, uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wzięli udział w koncercie: „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Usłyszeliśmy w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów pieśni, które towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach, pieśni które wszyscy znamy lub znać powinniśmy …

          • WARSZTATY Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM

          • 22 listopada 2022 roku grupa uczennic i uczniów z klasy 5a i 6a, pod opieką pań: Katarzyny Bandel, Małgorzaty Moli oraz Moniki Ryrych, zrealizowała warsztaty z przedsiębiorczości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

            Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu prowadzonego przez dr Łukasza Szewczyka na temat oszczędzania pieniędzy oraz możliwości inwestowania kapitału.

            Po wysłuchaniu wykładu, każdy uczeń wcielił sie w rolę studenta i otrzymał certyfikat uczestnictwa w zajęciach z rąk rektora uczelni, prof.dr hab. Roberta Wolnego.

            Następnie zwiedziliśmy budynek uniwersytetu. Najbardziej spodobał  nam się basen, którego głębokość przekracza 2 metry. Również obejrzeliśmy nowoczesną bibliotekę uniwersytecką i wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez panie bibliotekarki. 

            Na koniec klasy ułożyły mapę Europy z puzzli.

            Dzięki tym zajęciom na uniwersytecie uczniowie i uczennice zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu ekonomii, ale także rozwinęli inne umiejętności, takie jak praca w grupie, występowanie publiczne i argumentowanie.

            Monika Ryrych

          • 🔮ANDRZEJKI w klasie 2a🃏

          • 25 listopada uczniowie klasy 2a obchodzili klasowe ANDRZEJKI. Dzieci przebrały się za wróżki, czarodziejki, magów i z pomocą rodziców przygotowały wesołe wróżby i zabawy.

            Starsze uczennice i Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem również przygotowały dla uczniów niespodzianki andrzejkowe. W sali gimnastycznej zorganizowano zabawy ruchowe przy muzyce oraz stanowiska z wróżbami. Różnorodność wróżb pokazała dzieciom, jak świetnie można się bawić w andrzejkowy czas. Wszystkim udzieliła się atmosfera tajemniczości.

            Zabawę uprzyjemnił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców drugoklasistów. To był bardzo wesoły dzień pełen niespodzianek i wrażeń. 

            Dziękujemy 😊

            /Ewa Janusz/

          • 🗣Gminny konkurs recytatorski 📖

          • 25 listopada w Szkole podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach odbył się gminny międzyszkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I -  III pt. „Książki piękne jak kwiaty, dojrzałe jak owoce i te, które wzruszają”. W konkursie brało udział 10 uczniów z gminnych szkół. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2A Kaja Revutska, która wygrała eliminacje szkolne. 

            Kaja recytowała fragment książki Astrid Lindgren pt. „Pippi Pończoszanka”. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki. Reprezentantka naszej szkoły otrzymała wyróżnienie

            Serdecznie gratulujemy 😊

            /Ewa Janusz/

          • 🧸Światowy Dzień Pluszowego Misia🐨

          • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2A obchodzili Dzień Pluszowego Misia nieco wcześniej, bo 24 listopada. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki i zarówno podczas lekcji, jak i przerw cieszyły się ich obecnością, co niewątpliwie umiliło im czas spędzony w szkole. 

            Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka. 

            „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” 😊

            /Ewa Janusz/

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • W piątek 18 listopada naszą szkołę odwiedził policjant - mł. asp. Paweł Siedliński. Pan dzielnicowy przeprowadził pogadanki z klasami na temat bezpiecznego zachowania się na drodze.

            Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które pan policjant szczegółowo odpowiadał. Dziękujemy za czas poświęcony naszym uczniom :)

          • "ŚWIĘTO JABŁONI"

          • W tym roku szkolnym obchody Święta Drzewa zostały poświęcone tematyce ratowania starych odmian drzew jabłoni.

            Uczennice z klasy ósmej: Natalia Karut, Milena Jaworska Zofia Dudek i Wiktoria Zarzyna przeprowadziły w klasach 4-8 zajęcia na ten temat. Zwróciły uwagę, jak ważne są tradycyjne sady dla bioróżnorodności, w których nie stosuje się środków  chemicznych. Stare odmiany drzew owocowych są w naturalny sposób odporne na niekorzystne warunki środowiska, choroby czy szkodniki. Brak oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin jest również korzystny dla zapylaczy.

            Mamy nadzieję, że przekazana wiedza wpłynie na wybory żywieniowe. Zwykle to mało atrakcyjne wyglądające jabłko ze starego, tradycyjnego sadu może mieć znacznie więcej wartości odżywczych, ponieważ dojrzewało bez chemicznej ochrony.

            Oprócz tego poszczególne klasy wykonały przestrzenne jabłka w ramach międzyklasowego konkursu o miano "Super klasy".

            Uczniowie mieli również okazję zrobić sobie zdjęcie w jabłkowej oprawie.

            Jabłko warto jeść każdego dnia!

            Jest zdrową przekąską, która m.in. wspiera nasz układ odpornościowy!

             

            Również uczniowie klas I -III wzięli udział w obchodach tego święta. Podczas zajęć mieli okazję zapoznać się z budową i smakiem różnych odmian jabłek. Nie zapomnieliśmy wspomnieć o przetworach, jakie można zrobić z jabłek oraz  korzyści płynących z ich spożywania. Były również zabawy ruchowe, zagadki oraz układanie puzzli. Po słodkim poczęstunku z nadzieniem jabłkowym (przygotowanym przez rodziców) dzieci wykonały prace  plastyczne - drzewo jabłoni z jabłkami.

            Ten dzień był bardzo udany i pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie".

             

            Lucyna Skrudlik-Augustyniak

            Aleksandra Greczka

          • WERNISAŻ NASZYCH UCZENNIC

          • 10 listopada uczennice Natalia Karut i Karolina Krupa zaprezentowały prace malarskie powstałe na "Plenerze malarskim - Alternatywa dla cyfrowej rzeczywistości".

            Wernisaż miał miejsce w gmachu Biblioteki Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Młode i zdolne artystki mogły pochwalić się pięknymi pejzażami, jak również pracami rysunkowymi, które odznaczają się ogromną wrażliwością na barwę i kształt. 

            Życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na kolejne prace malarskie. 

            Jarosław Kuś