• NASZE ULUBIONE KSIĄŻKI - WYNIKI ANKIETY

          • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zaprosiła uczniów naszej szkoły do stworzenia listy ich ulubionych książek. Dzieci klas 1-3 wpisywały po kilka tytułów na kartkach, natomiast starsi uczniowie mieli możliwość wypełnienia ankiety on-line.

            Po zebraniu wszystkich propozycji stworzyłam dwie listy. W obu na pierwszych miejscach umieściłam tytuły książek, które uzyskały najwięcej głosów. Pozostałe pozycje otrzymały po jednym głosie. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w ankiecie :)

            Zapraszam do zapoznania się z listami oraz czytania zaproponowanych książek. Większość z nich jest dostępna w naszej bibliotece szkolnej, a niektóre to nawet lektury ;)

             

            Małgorzata Mola

             

            LISTA ULUBIONYCH KSIĄŻEK UCZNIÓW KLAS 1-3

            NASZE_ULUBIONE_KSIaZKI_klasy_1-3.docx

             

             

            LISTA ULUBIONYCH KSIĄŻEK UCZNIÓW KLAS 4-8

            ulubione_ksiazki_klas_4-8.docx

             

             

             

          • WIZYTA KLASY 2B W MUZEUM REGIONALNYM W BESTWINIE

          • We wtorek 19 kwietnia br. klasa 2b, pod opieką pani Małgorzaty Moli i pani Hanny Grzywy, wybrała się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Bestwinie. Wyjazd został zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej „Podróż dookoła świata”.

            Wizytę w muzeum rozpoczęliśmy od zwiedzenia wozowni, gdzie usadowiliśmy się w dawnych powozach – kolasie wyjazdowej, używanej w trakcie większych uroczystości i w szrombku, czyli saniach. Zapoznaliśmy się z budową tych pojazdów, a jeden z uczniów wcielił się w rolę furmana. Dowiedzieliśmy się też, czym były futraszki, powiązane znaczeniowo ze znanym nam słowem „futrować”.

            "Od ziarenka do bochenka"

            W czasie lekcji „Od ziarenka do bochenka” dowiedzieliśmy się, jak powstaje chleb. Obejrzeliśmy narzędzia rolnicze, służące do przygotowania ziemi pod ziarno, nauczyliśmy się, jak młócić zboże, oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna.

            W prawdziwej chłopskiej chacie przygotowaliśmy ciasto na chleb, a czekając na jego upieczenie, zapoznaliśmy się ze sprzętami dawnej gospodyni. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej radzono sobie bez prądu, bieżącej wody i wielu sprzętów ułatwiających nam teraz życie.

            Na końcu, popijając zdrową i aromatyczną, bestwińską herbatę, zajadaliśmy się pysznym chlebem z masłem. To był dzień pełen wrażeń!

             

            Małgorzata Mola

            /wykorzystano teksty zawarte na stronie https://www.muzeum.bestwina.pl/index.php/pl/

          • MISTRZOWIE POWIATU I WOJEWÓDZTWA W "WIELKIEJ LIDZE CZYTELNIKÓW"

          • Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". Na etapie szkolnym uczestników jest wielu, do etapu powiatowego mogą przejść maksymalnie trzy najlepsze osoby z trzech kategorii wiekowych jako trzy drużyny.

            W tym roku z klas 1-3 w finale powiatowym udział wzięli uczniowie klasy 2b - Lilianna Budny i Filip Grabiarz oraz Dominik Zeman z klasy 2a, a z klas 4-6 Nina Koprzywa (4b) oraz Miłosz Majcherczyk (6b).

            Drużyna z klas młodszych zdobyła I miejsce oraz tytuł Mistrza Powiatu. Drużyna z klas starszych wywalczyła III miejsce oraz tytuł II Wicemistrza Powiatu. Gratulujemy!

            Dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe od organizatorów konkursu, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez Państwa Majcherczyków. Dziękujemy :)

             

            Jednak to nie koniec sukcesów naszych uczniów. Drużyna w składzie: Dominik Zeman, Lilianna Budny i Filip Grabiarz przeszła do etapu wojewódzkiego konkursu, w którym również zdobyła I miejsce oraz zaszczytny tytuł Mistrza Województwa! Brawo!

            Serdecznie gratulujemy zwycięskiej drużynie i życzymy powodzenia w ostatnim, ogólnopolskim etapie konkursu, który odbędzie się 12 maja br.

             

            Małgorzata Mola

          • 🐇🐥ZAJĄCZEK WIELKANOCNY🐰🪺

          • Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. 4 kwietnia 2023r. uczniowie klasy 2A wybrali się z wychowawczynią do ogródka przyszkolnego w celu „poszukiwania zajączka”. Pomimo zimnej aury, dzieci ochoczo przystąpiły do zabawy. Każdy uczeń znalazł wielkanocny upominek. Radości było co niemiara, a wszystko to dzięki zaangażowaniu rodziców drugoklasistów i pomocy pana Mietka

            Również uczniowie klasy 6a wczuli się w przedświąteczny klimat. Na lekcji techniki wykonali ozdoby wielkanocne. Zajączki ze skarpety i ryżu sprawiły uczniom wiele radości i frajdy i prezentowały się elegancko. Każdy z uczniów poczuł się jak mistrz rękodzieła. 🐰

            WESOŁYCH ŚWIĄT! 🐣🐥

             

            Ewa Janusz

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował gazetkę tematyczną z najważniejszymi informacjami dotyczącymi trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

            3 kwietnia cała społeczność szkolna solidaryzowała się z osobami dotkniętymi autyzmem, czego wyrazem był niebieski akcent na ubraniach lub element odzieży. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie.

            Wychowawcy w tym dniu przeprowadzili również w swoich klasach warsztaty pod hasłem „Poznaj autyzm”, podczas których odbyła się projekcja filmów „Amazing things happen” oraz „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” wraz z pogadanką.

            Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

            Joanna Polczyk i Monika Fuchs

          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "TĘGIE GŁOWY"

          • 30 marca 2023 r. uczniowie klasy 3: Marek Czylok, Jan Feruga i Maciej Kocurek wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Tęgie głowy" , organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. W rywalizacji wzięło udział dziewięć szkół gminnych.

            Celem konkursu było m.in. rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz dostarczenie uczniom rozrywki i zdrowej rywalizacji.

            Startujący uczniowie z naszej szkoły osiągnęli wysokie wyniki.

            Najlepiej pracę konkursową napisał Jan Feruga i zajął II miejsce.

            Serdecznie gratulujemy!

            Marzena Lasek

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          •  

            24 marca w Szkole Podstawowej nr 6 Czechowicach-Dziedzicach odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap gminny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5b: Justyna Moryto, Eliza Szwed, Dominik Blaszak i Natan Miklar.

            Celem turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, nagłaśnianie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, upowszechnianie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

            Miło nam poinformować, że nasza drużyna zaprezentowała się najlepiej.

            Uczestnicy turnieju postanowili aktywnie wykorzystać chwile wiosennego dnia i skorzystać z licznych atrakcji znajdujących się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.

             

            Joanna Polczyk, Ewa Janusz

          • AKCJA "ZDROWE ŚNIADANIE"

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji, mają siłę do realizacji własnych pasji i zainteresowań. To najlepszy start w nowy dzień.

            21 marca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, higienistki szkolnej pani Marii Lis i ogromnemu wsparciu Rady Rodziców udało się przeprowadzić na terenie naszej szkoły akcję „Zdrowe śniadanie”, w której uczestniczyła cała społeczność uczniowska.

            Jej zadaniem było propagowanie wiedzy na temat ważności pierwszego posiłku, jakim jest śniadanie oraz wartości odżywczych, jakie powinno zawierać. I o tym właśnie uczniowie dowiedzieli się podczas pogadanki, zorganizowanej w sali gimnastycznej i przeprowadzonej przez p. Marię Lis. Po wysłuchaniu cennych rad, wskazówek, przystąpili do degustacji zdrowych, kolorowych i smacznie wyglądających kanapek przygotowanych specjalnie na tę okazję.

            W uczniowskie przedsięwzięcie niesamowicie zaangażowali się rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla tych działań. To właśnie oni nie tylko dostarczyli do szkoły niezbędne produkty (pieczywo różnego rodzaju, domowe pasty, masło, warzywa, kiełki, wędlinę, sery itp.), ale również przyłączyli się do przygotowań „kanapkowej uczty”. Serdecznie im za to dziękujemy :)

            Dekorację, w postaci plakatów mówiących o zdrowym odżywianiu, wykonali uczniowie kl. 4-8 podczas lekcji wychowania fizycznego, realizując tym samym cele edukacji zdrowotnej.

            Wspólne śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne … mmm palce lizać!

            Myślimy, że akcja „Zdrowe śniadanie” wszystkim uczniom przypadła do gustu, z otrzymanych wiadomości wyciągnęli same pozytywne wnioski.

            I tak od jutra, nikt bez śniadania nie ruszy na podbój nowego dnia!

            Dziękujemy za pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

            Samorząd Uczniowski