• WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU

• We wtorek 7 maja 2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty czerpania papieru. Przeprowadziły je panie Justyna Pisek oraz Lucyna Jabłeka – nauczyciele bibliotekarze z pszczyńskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach. W zajęciach wzięły udział klasy 1a, 1b oraz 2.

Najpierw uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pani Lucyny o tym, czym jest papier, gdzie i jak go wynaleziono oraz jak się go produkuje współcześnie. Dowiedzieli się, ile zużywa się papieru na świecie oraz jak ważne dla ochrony drzew jest przetwarzanie makulatury.

Następnie obserwowali cały proces wytwarzania papieru czerpanego, aby na koniec samodzielnie stworzyć i ozdobić własną kartkę papieru.

Na zakończenie warsztatów dzieci zobaczyły sztuczkę – mogły przejść przez odpowiednio pociętą jedną kartkę papieru formatu A4.

Były to niezapomniane zajęcia, kreatywne i pełne radości. Panie prowadzące obiecały wrócić do nas w czerwcu i przeprowadzić warsztaty również dla klas trzecich i czwartej. Bardzo dziękujemy i zapraszamy!

• DZIEŃ ZIEMI

• 22 kwietnia świętowaliśmy Dzień Ziemi, którego celem jest troska o naszą planetę. Klasy 1-7 zostały podzielone na cztery Żywioły: Woda, Powietrze, Ogień i Ziemia.

Uczniowie w zespołach klasowych wykonywali zadania przygotowane według przydzielonych żywiołów, a następnie prezentowali efekty swojej pracy całej społeczności szkolnej.

W tym dniu obowiązywały stroje charakterystyczne dla poszczególnych żywiołów. Wszystkie klasy wykazały się dużym zaangażowaniem i ciekawymi pomysłami.

Obchody Dnia Ziemi były również okazją do wręczenia dyplomów i nagród dla najlepszych zbieraczy żołędzi i kasztanów dla żubrów w Rezerwacie w Jankowicach.

Lucyna Skrudlik-Augustyniak

• SZKOLNY KONKURS "PIĘKNIE CZYTAM"

• W czwartek, 25 kwietnia 2024 r., odbył się w naszej szkole konkurs "Pięknie czytam" dla klas I-III. Z klas pierwszych i trzecich startowało po troje dzieci, a z klasy drugiej pięcioro. Uczestnicy mieli za zadanie jak najlepiej przeczytać wylosowany tekst.

W komisji konkursowej zasiadły organizatorki: wychowawca klasy 1a p. Marzena Lasek oraz nauczyciel bibliotekarz p. Małgorzata Mola, a także pedagog szkolny p. Monika Fuchs oraz nauczyciel języka polskiego p. Katarzyna Bandel. Jury brało pod uwagę płynność czytania, intonację oraz liczbę popełnionych błędów.

Laureatami konkursu zostali:

KLASA I:

I miejsce: Wojciech G. (1a)

II miejsce: Maksymilian S. (1a)

III miejsce: Magdalena G. (1b)

Wyróżnienie: Piotr K. (1a)

Udział: Jeremiasz S., Alan N. (1b)

KLASA II:

I miejsce: Zuzanna B.

II miejsce: Konrad K.

III miejsce: Magdalena K.

Maksymilian K.

Udział: Róża K.

KLASA III:

I miejsce: Kaja R. (3a)

II miejsce: Alicja W. (3a)

III miejsce: Marlena P. (3a)

Filip G. (3b)

Wyróżnienie: Lilianna B. (3b)

Udział: Weronika B. (3b)

Rozdanie dyplomów i nagród rzeczowych odbyło się podczas uroczystej akademii z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku szkolnym!

• "KAŻDY UCZEŃ WIE, CO ZROBIĆ Z ZSEE"

• Zbiórka elektrośmieci – Szkoła Podstawowa nr 43

(ogólnopolski program edukacji ekologicznej)

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – problem współczesnego świata.

30 kwietnia uczniowie z klas 1-7 uczestniczyli w prelekcji pod hasłem "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE", którą przygotowała i poprowadziła pani Lucyna Skrudlik-Augustyniak.

Jej celem było uświadomienie, jak ważną rolę odgrywa odzysk i recykling w przypadku elektrośmieci i jak należy prawidłowo postępować z ZSEE z korzyścią dla zdrowia człowieka i dla środowiska. Wiedza ta stanowiła przygotowanie do organizowanej w naszej szkole zbiórki elektroodpadów, w związku z przystąpieniem placówki do akcji ,,Teraz Las’’.

Od marca 2024 roku Green Office Ecologic i Nadleśnictwo Biała Podlaska łączą siły w walce o czyste środowisko. Akcja ta jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Za zebrany przez szkołę sprzęt elektryczny i elektroniczny zostaną w jej imieniu posadzone drzewa, które produkują tlen.

Na zakończenie, w nawiązaniu do minionego Święta Ziemi, uczennice z klasy 6a Aleksandra P. Karolina Ż. zaprezentowały swój filmik o najciekawszych walorach przyrodniczych i kulturowych najbliższej okolicy.

Lucyna Skrudlik-Augustyniak

• MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKI "SPOTKANIA Z BOHATERAMI LEKTUR"

• 23 kwietnia 2024r. odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Literackiego: "Spotkania z bohaterami lektur".

Głównym celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, dbałość o poprawność językową, umiejętność pracy w grupie.

Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących szkół:

Szkoła Podstawowa nr 5 z Czechowic-Dziedzic,

Szkoła Podstawowa nr 10 z Czechowic-Dziedzic,

Szkoła Podstawowa nr 1 w Ligocie,

Szkoła Podstawowa Zabrzeg,

Zespół Szkolno-Przedszkolny Bronów,

Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie.

Uczestnicy konkursu wykazali się doskonałą znajomością treści lektur, wykonywali zróżnicowane zadania, ale przy okazji mogli również zaprezentować swój talent poetycki

Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. 6b: Eliza Sz. i Michalina B.

Dziękujemy uczestnikom oraz nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie się spotkamy:)

Marzena Kocoń,

Joanna Linnert