OSTATNIE TRZY SPOTKANIA
26.03.2025 13:52Sprawozdania11. marca odbyło się czwarte spotkanie zorganizowane w ramach akcji „Międzypokoleniowa szkoła”. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z kilku klubów seniora oraz uczniowie pełniący rolę wolontariuszy. Spotkania nosiło tytuł: „Internet jako codzienne wsparcie”. Zajęcia poprowadzone były w oparciu o prezentację, utworzoną przez prowadzącą. Najpierw uczestnicy otrzymali informacje o tym, jak bezpieczne robić zakupy online. Następnie uczniowie pomogli zeskanować kod QR prowadzący do pierwszego ćwiczenia, w którym seniorzy mieli wpisać w ankiecie na stronie menti, jakie znają sklepy internetowe.
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_4.pdf
13. marca odbyło się piąte spotkanie pod hasłem: Phishing i metoda „na wnuczka”. Rozmawialiśmy o tym, czym są socjotechniki, na czym polega phishing i jak nie dać oszukać metodą „na wnuczka”. Uczulaliśmy na różne sposoby manipulacji, które wykorzystują ludzkie słabości po to, by nakłonić ofiarę do wykonania określonego działania.
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_5.pdf
20. marca spotkaliśmy się na ostatnich zajęciach Międzypokoleniowej Szkoły. Temat zajęć brzmiał: „Oszustwa w Internecie”. Uczestnicy zostali zapoznani z różnymi formami oszustw.
Dzieliliśmy się wiedzą o tym, jak oszuści podszywają się pod bliskich lub znajomych, wykorzystując komunikatory internetowe lub pocztę elektroniczną, prosząc o szybką pomoc finansową. Cyberprzestępcy mogą też tworzyć strony internetowe podszywające się pod znane biura podróży, oferując wycieczki w atrakcyjnych cenach, co jest oczywiście oszustwem. Czasem sprzedają bilety na koncerty, spektakle, mecze, które nie istnieją albo są sfałszowane. Mogą zakładać fałszywe zbiórki online, wykorzystując emocje i dramatyczne historie. Istnieją też fałszywe loterie lub konkursy oferujące możliwość wygrania atrakcyjnych nagród w zamian za rzekomo „drobne” opłaty administracyjne.
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_6.pdf
KOLEJNE SPOTKANIA
19.03.2025 14:39Relacja ze spotkań13. lutego odbyło się drugie spotkanie zorganizowane w ramach akcji „Międzypokoleniowa szkoła”. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z kilku klubów seniora oraz uczniowie pełniący rolę wolontariuszy. Celem spotkania było zapoznanie seniorów z tematami takimi jak podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, aktualizowanie sprzętu i oprogramowania, programy antywirusowe i silne hasła.
ZOBACZ RELACJĘ ZE SPOTKANIA
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_2.pdf
6. marca odbyło się trzecie spotkanie, którego hasłem przewodnim była rozrywka w Internecie, więc zajęcia przebiegały w szczególnie miłej atmosferze.
ZOBACZ RELACJĘ ZE SPOTKANIA
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_3.pdf
PIERWSZE SPOTKANIE
19.03.2025 14:39Relacja ze spotkania
6 lutego odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach akcji „Międzypokoleniowa Szkoła”. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z kilku klubów seniora oraz uczniowie pełniący rolę wolontariuszy. Celem spotkania było zapoznanie seniorów z podstawami technologii oraz nauka korzystania z popularnych narzędzi komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w sieci.
Spotkanie rozpoczęło się ogólnym wprowadzeniem do tematu nowoczesnych technologii, które coraz częściej są obecne w codziennym życiu. Następnie, pod okiem uczniów, seniorzy przystąpili do praktycznych ćwiczeń, w ramach których poznawali różne komunikatory. Uczyli się obsługi popularnych aplikacji, takich jak WhatsApp oraz Messenger. Uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z obsługą poczty elektronicznej – zarówno tworzenia nowych kont, jak i korzystania z już posiadanych adresów e-mail. Było wiele emocji, gdy uczestnicy po raz pierwszy dzwonili do siebie nawzajem przy pomocy komunikatora, prowadzili videorozmowy oraz wysyłali komunikaty głosowe.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, wykazali się dużą cierpliwością i profesjonalizmem, udzielając cennych wskazówek oraz pomagając seniorom w obsłudze urządzeń i aplikacji. Seniorzy byli bardzo zadowoleni z pomocy, chętnie zadawali dodatkowe pytania i wyrażali swoje zainteresowanie nowymi technologiami.
Z uwagi na duże zainteresowanie tematem oraz chęć poszerzenia wiedzy przez seniorów, organizatorzy postanowili zorganizować dodatkowe spotkanie. Miało na celu udzielenie dodatkowych konsultacji oraz pomoc osobom, które nie mogły uczestniczyć w pierwszym spotkaniu. Ustaliliśmy datę na 11 lutego. Na to spotkanie przybyli licznie zarówno nowi seniorzy, jak i uczestnicy poprzednich zajęć, którzy chcieli powtórzyć sobie wiadomości. Była to okazja, aby lepiej przećwiczyć pracę z komunikatorami i pocztą. Wsparcia udzielali uczniowie uczniowie-pomocnicy, tym razem szczególnie aktywni okazali się chłopcy z klasy 7b.
Wydarzenie spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony seniorów, którzy docenili możliwość nauki nowych umiejętności i nawiązania kontaktu z młodszym pokoleniem. Z kolei uczniowie zyskali cenną okazję do rozwoju umiejętności komunikacyjnych oraz poczucia satysfakcji z pomocy innym. Można śmiało powiedzieć, że oba spotkania odbyły się z wielką korzyścią dla obu stron.
Elżbieta Rogowiec
O PROJEKCIE
05.03.2025 14:28Informacje ogólneZ radością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Szkoła międzypokoleniowa”!
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” będzie realizowany od stycznia do marca 2025. To nowa inicjatywa przygotowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Realizując ten projekt, zadbamy o spójność naszego społeczeństwa, o relacje międzypokoleniowe. Program będzie korzystny zarówno dla starszych, jak i młodszych. Szkoły, które zdobędą najwięcej punktów za zrealizowanie projektu, otrzymają nagrody – mobilne pracownie komputerowe i bony na zakup materiałów edukacyjnych
Współpraca młodszego i starszego pokolenia to znacznie więcej niż nauka. To wymiana bezcennych doświadczeń, która przekłada się na wzajemne zrozumienie i lepszą komunikację. Dla seniorów świat nowych technologii nie zawsze jest łatwy i prosty. Dzięki naszym wolontariuszom zyskają wsparcie w świecie technologii, a sami uczniowie będą mieli okazję stać się mentorami i lepiej poznać potrzeby starszych. W ten sposób szkoła ma szansę stać się prawdziwym centrum lokalnej integracji.
Nauczyciel lider - pani Elżbieta Rogowiec wraz z uczniami – wolontariuszami klas siódmych i ósmych będą prowadzić warsztaty dla seniorów poświęcone kompetencjom cyfrowym i cyberbezpieczeństwu, podczas których podzielą się nie tylko swoją wiedzą i umiejętnościami, ale też rozpoczną bezcenny międzypokoleniowy dialog.
Na początek odbędą się warsztaty dla uczniów, podczas których młodzież nauczy się jak dostosować tempo pracy do możliwości seniorów, jak zapewnić miłą atmosferę i komfort pracy oraz jak wykazać się empatią i zrozumieniem. Kolejny krok to zajęcia międzypokoleniowe:
1. Pierwsze kroki z technologią – poczta elektroniczna i komunikatory
2. Podstawy bezpieczeństwa w Internecie – wirusy, hasła, aktualizacje
3. Rozrywka w Internecie – filmy, muzyka, muzea, gry, kursy
4. Internet jako codzienne wsparcie – pomoc w zakupach, opiece zdrowotnej, urzędach
5. Phishing i metoda „na wnuczka”, ataki socjotechniczne
6. Oszustwa w Internecie – fałszywe zbiórki, bilety itp.Elżbieta Rogowiec