11. marca odbyło się czwarte spotkanie zorganizowane w ramach akcji „Międzypokoleniowa szkoła”. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z kilku klubów seniora oraz uczniowie pełniący rolę wolontariuszy. Spotkania nosiło tytuł: „Internet jako codzienne wsparcie”. Zajęcia poprowadzone były w oparciu o prezentację, utworzoną przez prowadzącą. Najpierw uczestnicy otrzymali informacje o tym, jak bezpieczne robić zakupy online. Następnie uczniowie pomogli zeskanować kod QR prowadzący do pierwszego ćwiczenia, w którym seniorzy mieli wpisać w ankiecie na stronie menti, jakie znają sklepy internetowe.
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_4.pdf
13. marca odbyło się piąte spotkanie pod hasłem: Phishing i metoda „na wnuczka”. Rozmawialiśmy o tym, czym są socjotechniki, na czym polega phishing i jak nie dać oszukać metodą „na wnuczka”. Uczulaliśmy na różne sposoby manipulacji, które wykorzystują ludzkie słabości po to, by nakłonić ofiarę do wykonania określonego działania.
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_5.pdf
20. marca spotkaliśmy się na ostatnich zajęciach Międzypokoleniowej Szkoły. Temat zajęć brzmiał: „Oszustwa w Internecie”. Uczestnicy zostali zapoznani z różnymi formami oszustw.
Dzieliliśmy się wiedzą o tym, jak oszuści podszywają się pod bliskich lub znajomych, wykorzystując komunikatory internetowe lub pocztę elektroniczną, prosząc o szybką pomoc finansową. Cyberprzestępcy mogą też tworzyć strony internetowe podszywające się pod znane biura podróży, oferując wycieczki w atrakcyjnych cenach, co jest oczywiście oszustwem. Czasem sprzedają bilety na koncerty, spektakle, mecze, które nie istnieją albo są sfałszowane. Mogą zakładać fałszywe zbiórki online, wykorzystując emocje i dramatyczne historie. Istnieją też fałszywe loterie lub konkursy oferujące możliwość wygrania atrakcyjnych nagród w zamian za rzekomo „drobne” opłaty administracyjne.
Sprawozdanie_M_Szkola_zaj_6.pdf