• "KRÓWKA ZA ZŁOTÓWKĘ"
          • "KRÓWKA ZA ZŁOTÓWKĘ"

          • Pola Nadziei to międzynarodowa akcja, która przypomina o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach, propagująca postawę otwartą na drugiego, cierpiącego człowieka.

            W dniach 6-9 grudnia w ramach akcji Pola Nadziei odbędzie się zbiórka funduszy na doposażenie i utrzymanie stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

             

            Organizator: Marzena Lasek, Joanna Polczyk, Marek Polok

          • ❤️PODSUMOWANIE AKCJI - „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”❤️🧑‍🎄🎅

          • 29 listopada pięknie zapakowane paczki dla dzieci mieszkających na Ukrainie zostały przewiezione do Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. 

            Jak co roku, społeczność naszej szkoły nie zawiodła. Darów było tak wiele, że ledwo zmieściły się do samochodu. Oprócz artykułów szkolnych i słodyczy, uczniowie naszej szkoły wykonali także prace plastyczne, kartki świąteczne oraz napisali listy i pozdrowienia.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej szlachetnej akcji. Wasze zaangażowanie, pomoc i wsparcie jest nieocenione. ❤️

             

            „Ile dasz dobrego z siebie, tyle Ci się zwróci. 

            Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie,

            ale na pewno wróci do Ciebie”

             

            Ewa Janusz

          • SZKOLNY KONKURS NA BOMBKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

          • Cele konkursu:

            1. Kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej.
            2. Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów.
            3. Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
            4. Promowanie młodych talentów artystycznych.

             

            Zasady uczestnictwa:

            1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-8.
            2. Każdy uczestnik konkursu wykonuje bombkę bożonarodzeniową w  formie przestrzennej.
            3. Praca powinna być samodzielna, niepowtarzalna i oryginalna.
            4. Pracę należy podpisać na osobnej kartce (najlepiej samoprzylepnej) i dołączyć do pracy.
            5.  Kryteria oceny:
            • poziom artystyczny wykonanej pracy,
            • oryginalność, pomysłowość, pracochłonność, estetyka wykonania,
            • stopień nawiązania do tradycji.
            1. Prace konkursowe należy oddać do szkoły do 16.12.2022 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 19.12.2022 r.
            2.  Zwycięskie prace zostaną nagrodzone, a ich zdjęcia umieszczone  na stronie internetowej szkoły.

             

            Koordynatorzy: Angelika Kopeć, Joanna Szendzielarz-Ochman

          • KONCERT "Z PIEŚNIĄ PRZEZ DZIEJE POLSKI"

          • Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska.

            Zaistniała sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. O takiej okoliczności marzyły wcześniejsze pokolenia, rozpoczynając kolejne nieudane zrywy narodowe. W chwili wybuchu I wojny światowej Polacy mogli jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne.

            Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali. Podjęli się dzieła budowy wolnej ojczyzny.

            Chcąc upamiętnić tych, dla których wolność i szacunek dla kraju ojców był i jest wartością nadrzędną, uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wzięli udział w koncercie: „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Usłyszeliśmy w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów pieśni, które towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach, pieśni które wszyscy znamy lub znać powinniśmy …

          • WARSZTATY Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM

          • 22 listopada 2022 roku grupa uczennic i uczniów z klasy 5a i 6a, pod opieką pań: Katarzyny Bandel, Małgorzaty Moli oraz Moniki Ryrych, zrealizowała warsztaty z przedsiębiorczości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

            Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu prowadzonego przez dr Łukasza Szewczyka na temat oszczędzania pieniędzy oraz możliwości inwestowania kapitału.

            Po wysłuchaniu wykładu, każdy uczeń wcielił sie w rolę studenta i otrzymał certyfikat uczestnictwa w zajęciach z rąk rektora uczelni, prof.dr hab. Roberta Wolnego.

            Następnie zwiedziliśmy budynek uniwersytetu. Najbardziej spodobał  nam się basen, którego głębokość przekracza 2 metry. Również obejrzeliśmy nowoczesną bibliotekę uniwersytecką i wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez panie bibliotekarki. 

            Na koniec klasy ułożyły mapę Europy z puzzli.

            Dzięki tym zajęciom na uniwersytecie uczniowie i uczennice zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu ekonomii, ale także rozwinęli inne umiejętności, takie jak praca w grupie, występowanie publiczne i argumentowanie.

            Monika Ryrych

          • 🔮ANDRZEJKI w klasie 2a🃏

          • 25 listopada uczniowie klasy 2a obchodzili klasowe ANDRZEJKI. Dzieci przebrały się za wróżki, czarodziejki, magów i z pomocą rodziców przygotowały wesołe wróżby i zabawy.

            Starsze uczennice i Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem również przygotowały dla uczniów niespodzianki andrzejkowe. W sali gimnastycznej zorganizowano zabawy ruchowe przy muzyce oraz stanowiska z wróżbami. Różnorodność wróżb pokazała dzieciom, jak świetnie można się bawić w andrzejkowy czas. Wszystkim udzieliła się atmosfera tajemniczości.

            Zabawę uprzyjemnił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców drugoklasistów. To był bardzo wesoły dzień pełen niespodzianek i wrażeń. 

            Dziękujemy 😊

            /Ewa Janusz/

          • 🗣Gminny konkurs recytatorski 📖

          • 25 listopada w Szkole podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach odbył się gminny międzyszkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I -  III pt. „Książki piękne jak kwiaty, dojrzałe jak owoce i te, które wzruszają”. W konkursie brało udział 10 uczniów z gminnych szkół. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2A Kaja Revutska, która wygrała eliminacje szkolne. 

            Kaja recytowała fragment książki Astrid Lindgren pt. „Pippi Pończoszanka”. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki. Reprezentantka naszej szkoły otrzymała wyróżnienie

            Serdecznie gratulujemy 😊

            /Ewa Janusz/

          • 🧸Światowy Dzień Pluszowego Misia🐨

          • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2A obchodzili Dzień Pluszowego Misia nieco wcześniej, bo 24 listopada. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki i zarówno podczas lekcji, jak i przerw cieszyły się ich obecnością, co niewątpliwie umiliło im czas spędzony w szkole. 

            Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka. 

            „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” 😊

            /Ewa Janusz/

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • W piątek 18 listopada naszą szkołę odwiedził policjant - mł. asp. Paweł Siedliński. Pan dzielnicowy przeprowadził pogadanki z klasami na temat bezpiecznego zachowania się na drodze.

            Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które pan policjant szczegółowo odpowiadał. Dziękujemy za czas poświęcony naszym uczniom :)

          • "ŚWIĘTO JABŁONI"

          • W tym roku szkolnym obchody Święta Drzewa zostały poświęcone tematyce ratowania starych odmian drzew jabłoni.

            Uczennice z klasy ósmej: Natalia Karut, Milena Jaworska Zofia Dudek i Wiktoria Zarzyna przeprowadziły w klasach 4-8 zajęcia na ten temat. Zwróciły uwagę, jak ważne są tradycyjne sady dla bioróżnorodności, w których nie stosuje się środków  chemicznych. Stare odmiany drzew owocowych są w naturalny sposób odporne na niekorzystne warunki środowiska, choroby czy szkodniki. Brak oprysków chemicznymi środkami ochrony roślin jest również korzystny dla zapylaczy.

            Mamy nadzieję, że przekazana wiedza wpłynie na wybory żywieniowe. Zwykle to mało atrakcyjne wyglądające jabłko ze starego, tradycyjnego sadu może mieć znacznie więcej wartości odżywczych, ponieważ dojrzewało bez chemicznej ochrony.

            Oprócz tego poszczególne klasy wykonały przestrzenne jabłka w ramach międzyklasowego konkursu o miano "Super klasy".

            Uczniowie mieli również okazję zrobić sobie zdjęcie w jabłkowej oprawie.

            Jabłko warto jeść każdego dnia!

            Jest zdrową przekąską, która m.in. wspiera nasz układ odpornościowy!

             

            Również uczniowie klas I -III wzięli udział w obchodach tego święta. Podczas zajęć mieli okazję zapoznać się z budową i smakiem różnych odmian jabłek. Nie zapomnieliśmy wspomnieć o przetworach, jakie można zrobić z jabłek oraz  korzyści płynących z ich spożywania. Były również zabawy ruchowe, zagadki oraz układanie puzzli. Po słodkim poczęstunku z nadzieniem jabłkowym (przygotowanym przez rodziców) dzieci wykonały prace  plastyczne - drzewo jabłoni z jabłkami.

            Ten dzień był bardzo udany i pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie".

             

            Lucyna Skrudlik-Augustyniak

            Aleksandra Greczka

          • WERNISAŻ NASZYCH UCZENNIC

          • 10 listopada uczennice Natalia Karut i Karolina Krupa zaprezentowały prace malarskie powstałe na "Plenerze malarskim - Alternatywa dla cyfrowej rzeczywistości".

            Wernisaż miał miejsce w gmachu Biblioteki Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Młode i zdolne artystki mogły pochwalić się pięknymi pejzażami, jak również pracami rysunkowymi, które odznaczają się ogromną wrażliwością na barwę i kształt. 

            Życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na kolejne prace malarskie. 

            Jarosław Kuś

          • ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          • W dniu 17 października cała społeczność SP 2 w Ligocie zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Była to wspaniała okazja, aby podziękować: nauczycielom - za przekazywaną wiedzę, pomoc i wsparcie, pracownikom szkoły - za dobre słowo, porządek na korytarzach, kolejny naprawiony kran czy pyszny obiadek.

            Do życzeń dołączyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w ramach podziękowania wręczyli kwiaty p. Dyrektor oraz oryginalne laurki wszystkim uczącym.

            Aby uświetnić tegoroczne obchody, uczniowie klasy 6b postanowili (na wzór Amerykańskiej Akademii Filmowej), wręczyć nauczycielom oraz pracownikom szkoły Oskary. Najlepsi nauczyciele i pracownicy typowani byli w dwunastu kategoriach.

            Do Oskara w każdej kategorii nominowani byli poszczególni nauczyciele/pracownicy szkoły. Były to osoby, które uzyskały największą ilość głosów wśród uczniów naszej szkoły. Ogromne emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.

            Łącznie dwanaście statuetek trafiło do rąk zwycięzców.

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!

            Marzena Kocoń

          • Wycieczka do restauracji „Kredensik” w Zabrzegu

          • Dnia 7.11.2022r. klasa 2b odwiedziła restaurację „Kredensik” w Zabrzegu. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach innowacji pedagogicznej „Podróż dookoła świata”.

            Celem wyjścia było:

            - zapoznanie się ze sposobem przyrządzania pizzy, samodzielne jej wykonanie;

            - zwiedzanie obiektu;

            - uwrażliwienie na kulturalne zachowanie się w restauracji;

            - zapoznanie z pracą pizzermana;

            Najpierw uczniowie zwiedzili restaurację i kuchnię. Następnie pani prowadząca przedstawiła krótką historię pizzy oraz zapoznała z etapami przyrządzania tego popularnego włoskiego dania. Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich dań.

            Uczniowie wyrabiali ciasto, wybierali dodatki i komponowali pizzę według własnego smaku. Dzieci bardzo poważnie potraktowały zadanie i w wielkim skupieniu zajęły się pracą. Kiedy pizze piekły się, uczniowie mieli czas na przypomnienie zasad właściwego zachowania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Po upieczeniu nastąpiła degustacja dań. Wszystkie wypieki wyszły bardzo smaczne. Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.

             

            Angelika Kopeć

          • 🍕Warsztaty robienia pizzy 🍕🧀

          • 28 października uczniowie klasy 2A i 3 brali udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych pod czujnym okiem pizzermana.

            Dzieci poznały etapy przygotowania pizzy. Samodzielnie formowały ciasto, dobierały ulubione dodatki. Następnie obserwowały wypiek pizzy w profesjonalnym piecu. Taka pizza smakowała wyśmienicie! 

             

            Ewa Janusz, Marzena Lasek